Evde Petek Yıkama - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Evde Petek Yıkama 28 Ekim 2015

Evde Petek Yıkama

Günümüzde ne çok yaşanan sorunlardan bir tanesi petek tıkanmalarıdır. Petek tıkanmaları, şebeke suyu ile birlikte taşınan kireç, tortu gibi maddelerin zamanla petek içerisinde birikerek su yollarını kapatmasına neden olmaktadır. Bu nedenle temiz şebeke suyu, peteklerin içerisine tam bir nüfuz edemediği ve tıkalı alanlardan geçemediği için ısı kayıpları meydana gelmektedir. Yaşanan ısı kayıplarının en büyük etmenlerinden bir tanesi, petek altlarının soğuk ve üstlerinin sıcak olduğu durumlardır. Bu nedenle kendi evinde peteklerini temizlemek isteyenler içinde bazı yöntemler bulunmaktadır. Fakat evde petek yıkama incelik isteyen bir iştir ve yanlış bir işlemin yapılmaması gerektedir.

Evde petek yıkama için yapılan işlemlerde, öncelik olarak, kombinin kapatılması gerekmektedir. Kombi kapatıldıktan sonra sistemdeki tüm suyun boşaltılması gerekmektedir. Evin içerisinde yer alan bir vananın bulunması ve bu vananın açılarak suyun boşaltılması şarttır. Eğer evinizde bir vana yok ise, peteklerinden birinin alt tapası sökülmelidir. Bu sökülmenin ardından su akışı gerçekleşeceği için buna göre bir önlem alınması halıları ve üstünüzü batırmayacaktır.

Evde petek yıkama konusunda yapılması gereken adımların başlangıcı suyu boşaltmak ve kombiyi kapatma üzerinedir. Sonrasında, kombinin giriş borularındaki 2 adet olan filtre vanaları bulunmaktadır. Bu vanaya özel bir anahtar şarttır ve çevrilerek açılması gerekmektedir. Açılma işleminin ardından bir filtre uzun ve dar bir şekilde bir süzgeçten ibarettir. Bu süzgecin üzerindeki kirecin ve diğer maddelerin çözülmesi için, çamaşır suyu dolu bir kaba atılması ve çözülmesi beklenmelidir. Evde petek yıkama konusunda bu hususların dikkatli bir şekilde yapılması ve süzgeçlere zarar verilmemesi gerekmektedir.

Evde Petek Yıkama

Evde Petek Yıkama

Evde Petek Yıkama İçin Bir Kişinin Yardımı…

Evde petek yıkama konusunda diğer yollara devam edildiğinde, sıra peteklerin sökülmesi işlemine geldi. Burada peteklerin bağlantı rekorlarından ayrılması gerekmektedir. Bu işlemden önce evde petek yıkama yaparken, peteklerin vanalarının kapalı halde olmasına dikkat edilmelidir.

Peteklerin duvara bağlantılı rekorlarından sökme işlemini yaptığınızda peteği kaldırmak için bir kişinin yardımı gerekebilir. Burada önemli olan evde petek yıkama işlemi yaparken, peteklere ve tesisata zarar vermektir. Bu yüzden yavaş ve sistemli bir şekilde petek, evde yıkanacak alana götürülecektir.

Buradaki işlem evde petek yıkamanın asıl adımlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Öncelik olarak bir hortum üzerinden, peteğin vana deliğinin olduğu kısma hortumu yerleştirin. Suyun hortum üzerindeki basınç kuvvetini arttırarak peteğin içine nüfuz etmesini sağlayın. Çamur çıktığında bilin ki peteğiniz temizleniyordur. Bunu diğer taraf içinde aynı şekilde uygulayın ve sonrasında çamurlu su gelmediği ve hortumdaki suyun direk olarak aktığı zaman, işlemi durdurun. Evde petek yıkama işlemlerinde son aşamalarda ilk başta çıkardığınız süzgeçleri yerine takın. Petekleri yerine yerleştirin ve herşeyi ilk başa getirerek kombiyi 1,5 yada 2 bar derecesinde su doldurun. Tekrar boşaltın borular temizlensin ve tekrar doldurarak kombinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ