Evde Lavabo Açıcı Yapma - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Evde Lavabo Açıcı Yapma 1 Aralık 2015

Evde Lavabo Açıcı Yapma

Lavabo tıkandığında aşındırıcı ve gidere zarar veren kimyasallar kullanmak istemeyen ve borularının ömrünü uzatmak isteyenlere kolay yapılabilir, yumuşak ama etkili bir lavabo açma yöntemi hazırladık.

Bunun için kullanmanız gereken malzemeler:

  • Sodyum Bikarbonat yani karbonat ya da çamaşır sodası yani sodyum karbonat – 1 su bardağı
  • Sirke yani asetik asit – 1 ya da 2 su bardağı kadar
  • Kaynayan su – 1 Litre
  • Lavabo açma pompası

Uygulama Aşaması:

 

Çamaşır sodası ya da tercihe göre karbonatı tıkanmış olan lavabonun deliğine deliği kapatacak şekilde dökün.

 

 

Bunun üzerine sirkeyi dökün. Bu esnada karbonat ile sirkenin köpürmeye başladığını göreceksiniz. Bu tepkimeye girdikleri anlamına gelir. Bu tepkime ihtiyacımız olan durumdur ve köpürdükçe borularda olan kalıntılar yerlerinden ayrılmaya başlayacaktır.

kaynar su

Köpürmenin azaldığını gördüğünüzde kaynayan suyu üzerine boşaltabilirsiniz. Dikkat edin kaynar su size sıçrayıp zarar vermesin.

 

Yine sıçramalara karşı korunun ve lavabo pompası ile deliği pompalamaya başlayın. Aynı zamanda delikten yukarı çıkacak olan kötü maddeleri görmeye de hazırlıklı olun.

Bu şekilde lavabo ve borularınız da ki atıklar yerinden oynamış ve tıkanıklık giderilmiş olacaktır.  Karbonat ve çamaşır sodası hemen hemen aynı işlevi görmektedir. Hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz. Zaten karbonat sıcak su ile birleştiğinde çamaşır sodasına çok yakın bir doğal kimyasal haline gelmektedir.

Tıkanıklığınız gerçekten boruların çeperini saran bir şekilde oluştuysa burada bu işlem çok da işinize yaramayabilir. Ancak daha büyük sorunlara yol açmamak için ayda bir kez bu yöntemi kullanabilirsiniz. Tıkanıklık devam ediyorsa en iyisi bir uzmana danışmaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ