Doğalgaz Kaçağı Var Ne Yapmalıyım? - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Doğalgaz Kaçağı Var Ne Yapmalıyım? 21 Şubat 2016

Doğalgaz Kaçağı Var Ne Yapmalıyım?

Doğalgaz Kaçağı Var Ne Yapmalıyım; Doğalgaz kaçakları insanların en fazla endişe duyduğu konulardan bir tanesidir. Bunun nedeni doğalgaz kaçağının nasıl anlaşılacağının tam olarak bilinmemesidir. Bu yazımızda doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım sorularınıza ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz ve bu sayede doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım diye endişelenmenize gerek kalmayacak.

Evimde Doğalgaz Kaçağı Var Ne Yapmalıyım?

İlk olarak doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım demek için doğalgaz kaçağının nereden olduğunu anlamanız ve nasıl anlayabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Doğalgaz normalde kokusuz bir gazdır fakat kaçak olması durumunda insanlar tarafından hemen fark edilmesi için içine bir koku eklenmiştir. Çürük yumurtaya benzeyen bu kokuyu duyduğunuzda doğalgaz kaçağı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu ilk adımdır. Bu şekilde doğalgaz kaçağı olduğunu anlayabilirsiniz. Peki, doğalgaz kaçağını teslim ettim ve evimde doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım diye merak mı ediyorsunuz? Şimdi maddeler halinde bu konuya açıklık getirelim.

Maddeler İle Doğalgaz Kaçağı Var Ne Yapmalıyım Sorusunun Cevapları

 • İnsanlar ilk olarak panikleyerek elektrik düğmelerine yönelmektedir. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Eğer doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız ilk önce ne yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Kaçağı fark ettiğiniz andan itibaren elektrik ile ilgili hiçbir şeye dokunmamanız gerekmektedir. Açık olanları kapatmaya kapalı olanları da açmaya kesinlikle çalışmamalısınız.
 • Kokunun giderilmesi için evdeki pencere ve kapıları açarak ortamın havalanmasını sağlamalısınız. Bu şekilde zehirlenme ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.
 • Elektrik vanalarına dokunmadan yalnızca tüm doğalgaz vanalarını kapatmalısınız. Bu da oldukça önemli bir adımdır bu şekilde en azından geçici olarak soruna bağlı olarak doğalgaz kaçağını durdurmuş olursunuz.
 • Kesinlikle kibrit ya da çakmak yakmamanız gerekmektedir. Doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım diye endişelendiğinizde de kaçağın nerden geldiğini anlamak için asla ateşle kontrol etmemelisiniz.
 • Kapı zilini kullanmamanız gerekmektedir.
 • Telefon kullanımı da oldukça risklidir. Doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım diye endişelendiğinizde evinizden çıkarak telefon görüşmesini yapıp o şekilde bildirmelisiniz. Uygun bir yere geçtikten sonra 187 Doğalgaz acil hattını aramalısınız.
 • Doğalgaz kaçağının olduğunu düşündüğünüz ortamda kesinlikle sigara içmemelisiniz.
 • Elektronik cihazlarınızı eğer takılıysa mutlaka fişten çıkarmalısınız.
 • Doğalgaz için teknik ekip gelene kadar kesinlikle kombinize müdahalede bulunmamalısınız ve ekip geldikten sonra mutlaka tüm olayı ayrıntılı ve doğru bir şekilde anlatmalısınız.

Bazen doğalgaz kaçağı genel olarak apartmanda da gerçekleşebilir ve buna paralel olarak da apartmanda doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım diye merak edebilirsiniz. Bunun için de şunları söyleyebiliriz:

 • Apartmanda doğalgaz kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız ilk önce bunu apartman sakinlerine bildirmeniz gerekmektedir. Eğer gerçekten bir kaçar varsa apartmanın boşaltılması uygun olacaktır.
 • Doğalgaz kaçağının olduğunu düşünüyorsanız 187 Doğalgaz acil hattını arayarak bilgilendirmelisiniz.
 • Kesinlikle apartmandan çıkarken asansörü kullanmamalısınız.
 • Binada yer alan tüm pencereleri açıp kokunun çıkması için çalışmalısınız.
 • Asansör kadar önemli olan diğer bir konu ise zil kullanımıdır. Kesinlikle binada yer alan zilleri kullanmamalısınız ve herkesi bu konuda uyarmalısınız.

Genel olarak farklı alternatifler ile doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir. Doğalgaz oldukça avantajlı bir sistem olsa da insanların doğalgaz kaçağı konusunda mutlaka bilinçli olması ve panik yapmaması gerekmektedir. Doğalgaz oldukça temiz bir yakıt olduğu için çevre kirliliğinin azalması konusunda büyük bir yardımda bulunmaktadır. Ayrıca doğalgaz hava ile kolay karıştığı için yanma verimi de oldukça yüksektir. Diğer ısınma yöntemlerine göre daha pratik ve daha kullanışlıdır yani taşıma depolama gibi işlemlerden de kurtulmuş olursunuz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ