Bozuk Sifon Tamir Ve Montajı Nasıl Yapılır - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Bozuk Sifon Tamir Ve Montajı Nasıl Yapılır 14 Aralık 2015

Bozuk Sifon Tamir Ve Montajı Nasıl Yapılır

Atık su tesisatındaki arızalardan olan bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır?

Tesisat arızalarından hiçbiri tek başına değerlendirilmemelidir. Aslında oluşan her arıza diğer unsurları da az veya çok etkileyebilmektedir. Bu nedenle bina tesisatları insan vücudundaki damarlara benzetilebilir. Nasıl ki kan damarlarındaki herhangi bir bölgede yer alan yırtılma veya tıkanıklık zamanla bütün vücudu tesirine alan bir sıkıntı haline geliyorsa herhangi bir bölümdeki tesisat arızasına doğru zamanda müdahale etmemek de sıkıntının büyümesine sebep olacaktır.

Tuvaletlerde, lavabolarda ve küvet altlarındaki sifonlarda;

  • Su akışının gerçekleşmemesi
  • Sifon haznesi içinde su kalmaması
  • Rahatsız edici boyutlarda ses yapması
  • Yoğun pis kokular oluşması
  • Estetikliğin bozulması ve dış yüzeyin pislenmesi
  • Sızıntı olması
  • Tepmelerin meydana gelmesi

Şeklinde çok sayıda arızanın ortaya çıkması mümkündür. Söz konusu sorunlar neticesinde ihtiyaç duyulan bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Tuvalet ve banyolarda yer alan sifonlarda genellikle uzun kullanımlar neticesinde parçalarda yıpranma ve gevşemeler sonucunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sifonlarda suyun hazneye birikmesini sağlayan doldurma grubu ile biriken suyun boşaltılmasını sağlayan boşaltma grubu olmak üzere iki sistem mevcuttur. Tamir işlemine başlamadan önce iki sistem de incelenerek arıza tespitinin yapılması gerekir. Parçaları çıkartmak için anahtar kullanılması yeterli olacaktır.

Doldurma grubuna ait sorunlar genelde alt kısımda yer alan contanın gevşekliğine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Sistemlerin işlevleri bilindiğinde sifon açıldığı esnada sorunun nereden kaynaklandığı hakkında bir tahminde bulunmak mümkündür. Doldurma sistemi bozukluklarında doğal olarak sifonun içinde gereken miktarda su birikmemesi durumuyla karşılaşılır. Boşaltma parçalarındaki arızalarda ise mevcut suyun atılamaması veya istenmediği halde sürekli boşaltılarak sızıntı yapması söz konusudur. Boşaltma grubundaki hatalar ise genellikle gövdedeki bağlantı contasındaki yıpranmadan kaynaklanmaktadır. Bu sorun da parçanın değiştirilip yenilenmesi ile giderilebilir.

Bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır?” konusunda sızıntıları önlemek için haznedeki su miktarının doldurma ünitelerinin üzerine çıkmamasına dikkat edilmelidir. Söz konusu basit yöntemlerle maliyetli olabilecek sifon arızalarını gidermek mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ