Boru Tıkanıklığı Belirtileri - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Boru Tıkanıklığı Belirtileri 3 Ocak 2016

Boru Tıkanıklığı Belirtileri

Su borularınızdan artık eskisi kadar tazyikli su gelmiyor mu? Giderleriniz sık sık tıkanıyor ve açmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Pis suyun gitmemesinden hijyenik olarak olumsuz etkilenmenizin yanında bir de tıkanıklık evin içinde kötü kokuya mı yol açıyor? Bu tip boru tıkanıklığı belirtilerine sahipseniz doğru yerdesiniz.

Bu gibi durumlarda su borularınızın komple değiştirilmesi gerektiği fikrine kapılabilirsiniz fakat bu hem masraflı hem de çok zaman alan can sıkıcı bir iştir. Çoğu zaman boruların komple değiştirilmesine gerek bile yoktur. Teknolojinin gelişmesiyle kullanılan farklı makineler sayesinde borudaki tıkanıklık kolayca ve ucuz bir maliyete giderilebilir. Eski binaların tesisatlarındaki su borularında fazla kullanım sebebiyle aşınmaktan kireçlenme meydana gelebilir. Boru tıkanıklığı belirtileri olarak ise sular daha az gelir. Böyle bir durumda derhal boru tıkanıklığı belirtilerinizi ciddiye alarak bu işle ilgilenen firmalara başvurup borularınızı açtırmanız gerekmektedir. Zira tıkanıklık ilerlediği müddetçe kullanılan cihazlar yeterli olmayacaktır ve evinize tam teşekküllü, kırmalı-dökmeli bir tadilat gerekecektir. Bu hem sizin için daha maliyetlidir hem de cihazlarla yapılan boru açmaya nazaran çok daha uzun süre gerektirir.

Borular Neden Tıkanır?

 • Eski binaların tesisatlarında kullanılan su boruları içlerinde kireç oluşumuna sebep olur, bu kireçlenme de suyun az gelmesine neden olmaktadır.
 • Taharet muslukları içinde filtreler vardır, bu filtrelerde biriken pislikle birlikte filtre tıkanır.
 • Musluk uçlarında bulunan filtrelerin tıkanmasıyla su az geliyor olabilir, böyle bir durumda boruda sorun olmayabilir fakat tazyikle gelen su musluk ucundan yeteri hızda çıkamazsa borulara zarar verir.
 • Ana vanaların uzun süre kullanılmasından kaynaklanan kireçlenme meydana gelmiş olabilir.
 • Su borusunda yeteri kadar eğim olmadığı için boru tıkanıklığı belirtileri yaşıyor olabilirsiniz.
 • Borularda dirsek denilen bölümlerde pislik, yabancı madde birikimiyle tıkanıklık yaşanmış olabilir.
 • Komşunuzla aynı gideri kullanıyor olabilirsiniz, komşunuzun dikkatli kullanmaması sebebiyle borular yabancı cisimlerle tıkanmış olabilir.
 • Mutfaklardaki pis sularda bolca yağ bulunur ve bu yağlar soğuk suyun da etkisiyle birlikte boru içinde donar, borunun iç yüzeyine yapışarak burada pisliklerin ve yabancı maddelerin toplanmasına sebep olur.

Bu tip boru tıkanıklığı belirtileri tespit edilirse öncelik bu filtrelerin değişimi, kireçlenmeyi önleyici ürünler ya da donmuş yağların çözülmesi için marketlerde satılan kimyasal çözücüler kullanmak olmalıdır. Boruların değişimi en son başvurulması gereken yöntemdir. Kimyasal yağ çözücüleri kaynar su ile birlikte borularda birikmiş yağı temizler ve borunun masrafsız bir şekilde kolayca açılmasını sağlar.

Boru Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

 • Suyunuz vananın normal seviyede açık olmasına rağmen musluktan az geliyorsa,
 • Gider sık sık tıkanıyorsa ve her seferinde pompayla baskı yaparak açmak zorunda kalıyorsanız,
 • Sürekli olarak lavabo ya da tuvaletten gelen pis bir koku varsa,

Su borularınızda bir tıkanıklık meydana gelmiştir. Bu kafeteryalar ve lokantalarda çok büyük sorun haline gelip iş aksaklıklarına sebep olabilir. Boru tıkanıklığı belirtilerini gözlemliyorsanız öncelikle sorunun durumuna bağlı olarak kimyasal çözücüler kullanmalısınız daha sonra inatçı, açılmayan boru tıkanıklıkları için profesyonel uzmanlar tarafından yardım almalısınız. Birçok teknolojik yöntemle boru tıkanıklıklarının belirtilerine göre sebepleri tespit edilir ve robotla ya da kimyasallarla su borularınızdaki tıkanıklık giderilir.

Boru tıkanıklığı belirtileri ciddiye alınmazsa borularda çok daha büyük hasarlar meydana gelecek ve daha maliyetli ve daha uzun zaman alacak bir tadilat yaptırmanız gerekecektir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ