Binada Su Kaçağı Bulunması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Binada Su Kaçağı Bulunması 14 Aralık 2015

Binada Su Kaçağı Bulunması

Binada su kaçağı bulunması, önemli ve geciktirilmemesi gereken sorunlar doğurur. Çünkü binadan sızan su, binanın duvar içlerinden yol alarak, zaman içinde bina yapısının çürümesine ve dolayısıyla boruların da işlevsiz hale gelmesine neden olur. Bu durumun sonucunda da binadaki evler ve binanın tamamı, oturmaya ve insan yaşamını sürdürmeye elverişsiz olur. Binadaki su kaçakları önem sırasında başlarda yer alan bir arızadır.

Binada su kaçağı bulunması için birkaç yöntem vardır. Bunlar:

  • Borudaki suyun sesini dinleme yöntemi
  • Kamera ile görüntü alarak su kaçağının bulunması yöntemi
  • Sıcaklığı algılayabilen görüntülü cihazlar kullanılarak su kaçağının tespit edilmesi
  • Su kaçağının olduğu yere boya atılarak kaçağın nerede çıktığını renk değişimi ile bulma
  • Duvar ya da her hangi bir yerdeki ıslaklık ve nem ölçüsüne dikkat edilerek su kaçağının nerede olduğunun bulunması

Binada su kaçağı bulunması işleminde en çok kullanılan yöntem, su kaçağının yerini suyun ses değişiminin izlenerek bulunmasıdır. Genellikle doğru sonuç veren bu yöntem ile borunun içindeki su, kaçağın yakınlarında ses değiştirerek tecrübeli görevliye yardımcı olur. Böylelikle kaçak tespit edilir ve sadece o bölgede kırma işlemi yapılarak masraflar en aza indirilir. Kamera ile görüntü ise gelişmiş makinelerle mümkün olmaktadır. Bu aletlerdeki kameralar, su borusunda bulunan kaçağın nerede olduğunu bize gösterir ve böylelikle hızla çözüme ulaştırır. Bazen de işin içine ısıyı algılayan kameralar girer. Bu kameralar sıcak suyun gidiş yönüne göre sızıntıyı anında saptar işimizi çok kolaylaştırır.

Bazen binada su kaçağı bulunması sırasında boya da kullanılabilir. Bu yöntemde su sızıntısının olduğu bölgeye renkli bir boya dökülerek duvarda nerenin renk değiştirdiği gözlenir. Buna bağlı olarak renk değiştiren bölgeye uygulama yapılır. Diğer yandan nem ve ıslaklık, nem takip cihazları ile takip edilerek ıslaklığın ve nemin nerelerde daha çok olduğunu bulur. Böylelikle o bölgede kırma işlemi yapılarak arızalı boru onarılır. Bina içindeki su kaçaklarının yukarıda belirttiğimiz yöntemler gibi birçok çeşidi vardır. Bize düşen, önemi olan bu sorunu geç kalmadan yetkili birimlere haber vermek ve bir an önce çözüm yoluna gitmektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ