Banyo Lavabosu Tıkanıklığı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Banyo Lavabosu Tıkanıklığı 23 Ekim 2015

Banyo Lavabosu Tıkanıklığı

Banyo lavabosu tıkanıklığı, genelde her evde oluşabilen bir sıkıntıdır. Özellikle sabun artığı, kireç, kıl ve tüyler, tıraş köpükleri, diş macunu bu gibi sorunlara sebep olmaktadır. Oluşan bu lavabo tıkandığı zaman etrafa kötü koku saçarak yavaş yavaş yaşmaya yakın bir hal alır. Banyo lavabosu tıkanıklığı hem kendi sağlığınızı hem de çevrenizde hijyen açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Genelde evde bir tıkanıklık olayı olduğu zaman kişiler kendi çabalarıyla sorunu çözmeye çalışırlar. Ancak banyo lavabosu ve tuvalet tıkanıklığı gibi olaylarda uzman ekip veya tesisatçı çağırmaların da fayda vardır.

Eski tip evlerde genelde lavabolar gırtlak borusu dediğimiz spiral borulardan yapılmıştır. Bu dayanıklı olmayan borular yüzünden banyo lavabosu tıkanıklığı çok yaşanmaktadır. Bunları bir nebze de olsa aza indirmek için PVC pimaş borusu kullanmalı ve borularınızın eğimini iyi ayarlanması gerekmektedir. Eğer boru yerine hortum ile döşeme işlemi yapılmışsa banyo lavabosu tıkanıklığı daha çok meydana gelecektir. Aşağıda banyo lavabosutıkanıklığı açmak için çeşitli yöntemler sıraladık.

En kolaydan başlayalım

Genelde evlerde eski usul bilgilerle banyo lavabosu tıkanıklığını çözmeye çalışırlar. Bunlar çamaşır suyu, kezzap gibi temizlik malzemeleriyle temizlemeye çalışırlar. Hâlbuki bu yöntem bizim başımıza daha çok masraf çıkartacak ve boruların aşınmasına sebep olacaktır. Banyo lavabosu tıkanıklığında en kolay olan yöntem su doldurup lavaboyu pompalamaktır. Bir kaç defa pistonu ileri geri hareketlerle banyo lavabosunda oluşan küçük sorunları çözebilirsiniz.

Basınçlı su makineleri yardımı ile

  • Banyo lavabosu tıkanıklığını açmak için, tıkalı olan bölgedeki basınçlı suyun makineler yardımı ile basılması işleminde bu makineleri kullanıyoruz. Ama tıkanıklığa sebebiyet veren şey katı bir cisim ise bu işlem işe yaramayacaktır. Hatta boruyu tıkayan cisim sert bir cisimse uygulanan yüksek basınçtaki su geri tepip ortalığı mahvedecektir. Bu da evin kirlenmesine ve etrafa kötü kokular saçmasına sebep olacaktır. Banyo lavabosu tıkanıklığının, önce bir kanal görüntülenmesine bakılıp tıkayan cismin büyüklüğüne bakılmasında fayda vardır.

Spiral sistemli tıkanıklık açma makineleri

  • En olumlu sonuç veren bu tıkanıklık açma işlemi en çok tercih edilen işlemdir. Spiral sistemli makinelerle banyo lavabosu tıkanıklığı açma işlemi kullanışlı bir yöntemdir. Spiral sistemli tıkanıklık açma makinelerinde, tıkanıklığın olduğu bölgeyi bulup orada tıkanıklığı meydana getiren cismi tabakayı parçalayarak tıkanıklığı açmış olur. En kesin çözüm veren yöntem bu makinelerdir. İşlem tamamlandıktan sonra bol su ile lavaboyu yıkamanızda fayda vardır. Böylelikle kullanıma hazır hale getirmiş olursunuz.

Kimyasal ilaçlar

  • Kimyasal ilaçların banyo lavabosu tıkanıklığında pes işe yaradığı söylenemez. Sadece tıkanıklık meydana gelmeden önce belirli aralıklarla bu kimyasallar kullanılmalı ki, banyo lavabosu tıkanıklığını yaşamadan sorunları az da olsa önleyebilir.

Çelik helezyon yaylı robotlar

Öncelikle kameralı bir sitem kullanılarak lavabodaki tıkanıklığın sebebi öğrebilir. Sonra çelik helezyon yaylı robotlar ile tespit edilen yerdeki cismi en küçük parçalara ayırarak tıkanıklık açılır. Daha sonra kanalizasyona su dökülerek borular açılır. Bu yöntemle az masrafsız ve borularınıza zarar vermeden yapabileceğiniz bir yöntemdir.

Sıradan tesisatçılarda böyle makineler olmadığı için banyodaki sorunu gözlem yöntemiyle sorunun nerde olduğunu bulmak isteyeceklerdir. Tahmin yürütüp sorunu bulunca banyo fayanslarınızı kırarak boruyu bulmak isteyecektir ve bu size çok fazla pahalıya mal olacaktır. Bunları yaşamamak adına sorunlarınızı profesyonel kişiler yardımıyla çözmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğer bu sorunların hiçbirini yaşamak istemiyorsanız, saç, sakal gibi lavaboyu hemen tıkayan materyalleri çöpe atmalı, lavaboda süzek kullanmalı ve ayda bir boruları çok tahriş etmeyen kimyasallarla lavabonuzu temizlemelisiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ