Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür? 21 Şubat 2016

Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür?

Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür; Ayaklı lavaboların sökülme işlemleri her ne kadar kolay gibi görünse de mutlaka uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Lavaboların eskimesi ya da zarar görmesi durumlarında ayaklı lavabo nasıl sökülür diye merak edip eğer bu konularda çok fazla bilginiz yoksa lavabonuzu sökmeye çalışmamalısınız çünkü vereceğiniz bir zarar doğrudan su tesisat sisteminizi bile etkileyebilir. Ayrıca lavabolar seramik olduğu için darbeler ile kırılabilir ve bu esnada da yaralanmalara neden olabilir. Eğer lavabonuzu değiştirmek istiyor ve ayaklı lavabo nasıl sökülür diye merak ediyorsanız mutlaka bir su tesisatçısından yardım almanız gerekmektedir.

Ayaklı lavabo nasıl sökülür sorusundan önce lavabo bataryasının nasıl söküleceğini bilmeniz gerekmektedir. Uzman ve deneyimli tesisatçılar bu konuda oldukça pratik ve deneyimlidir. İlk olarak lavabo bataryasının nasıl söküleceğini maddeler halinde inceleyelim:

  • Lavabo bataryası sökülürken ilk olarak ara musluklar kapatılır. Bu şekilde etrafın kirlenmesi ve ıslanması engellenmiş olur.
  • Daha sonra ara musluğa bağlı olan hortum bir İngiliz anahtarı yardımı ile açılır.
  • Aynı şekilde musluğu lavaboya sabitleyen somun da açılır ve yerinden çıkarılır.
  • Somun çıkarıldıktan sonra mutluğun altında kalan demir pul çıkarılır.
  • Bu işlemlerden sonra musluk bataryası yukarıya doğru çekildiğinde plastik conta da gelir. Yeni musluğu bağlarken de aynı fleksi hortumları kullanılır.

Görüldüğü gibi lavabo bataryası bu şekilde çıkarılmaktadır. Böylece ayaklı lavabo nasıl sökülür sorusunun cevabının ilk basamağını vermiş oluyoruz. Batarya söküldükten sonra ise ayaklı lavabo nasıl sökülür sorusunun devamını inceleyebiliriz.

Seramik Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür?

Ayaklı lavabo sökme işlemi üstte de belirttiğimiz gibi mutlaka uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu işlem için ilk önce bir tornavida yardımı ile lavaboya bağlı olan süzgeç sökülür. Süzgeci çıkarma işlemini gerçekleştirdikten sonra ise boşta kalan sifon borusu aşağıya doğru çekilir ve lavabodan ayrılır. Lavabodan ayrılan sifon borusu daha sonra duvarda bulunan pis su bağlantısından da çıkarılır. Ardından anahtar yardımı ile ayaklı lavabonun duvarda sabit durmasını sağlayan vidalar da çıkarılır. Vidaların altında plastik conta ile pul bulunmaktadır bunlar ise el yardımı ile çıkarılır. Ayaklı lavabo nasıl sökülür sorusunun güvenlik açısından en önemli noktalarından bir tanesi de burasıdır. Bu sırada mutlaka bir başkasının lavaboyu tutması gerekmektedir. Bunun nedeni ise vidalar çıkarılacağı için olabilecek kazalardan korunmaktır çünkü lavabo bu esnada yere düşebilir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra lavabo çekilerek çıkartılır bu sırada da oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Sökülen lavabo yerine ne takılacaksa bundan sonraki işlem ona göre değişiklik gösterir. Son olarak da lavabo ayağının zemin ile olan bağlantısına bakılır. Ayak zemine vidalanmış ya da silikon ile sabitlenmişse bunların da sökülmesi gerekmektedir.

Ayaklı Lavabo Nasıl Sökülür Konusundaki Püf Noktaları

Teknik açıdan sırası ile ayaklı lavabo nasıl sökülür sorusuna cevap verdik. Burada bilinmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilirse ayaklı lavabo nasıl sökülür diye endişelenmeden güvenli bir şekilde sökme işlemi gerçekleştirilir.

İlk olarak bu işlemi kendiniz yapacaksanız mutlaka yanınızda birinin olması gerekmektedir. Vidaları doğru sıra ile çıkarmazsanız ve lavaboyu tutacak herhangi biri olmazsa lavabo ayağınıza düşebilir. Diğer bir durum ise seramiğin hassas bir malzeme olmasıdır. Darbelere karşı çok dayanıklı olmadığı için kırılarak yaralanmaya neden olabilir. Son olarak da ayaklı lavabo nasıl sökülür diye merak edip kendiniz yapacaksanız ilk yapmanız gereken şey mutlaka su vanalarını kapatmaktır. Eğer kapatmazsanız sökme işlemi sırasında oldukça zorlanabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ