Atık Su Borularında Tıkanma Sebepleri - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Atık Su Borularında Tıkanma Sebepleri 14 Aralık 2015

Atık Su Borularında Tıkanma Sebepleri

Atık su borularında tıkanma sebepleri, sorusunun cevabı için tesisatçılar genellikle kullanıcı hatalarını gösterirler.

Eski tesisatlarda kullanılan metal borular çok fazla iş gücü ve maliyet gerektiriyordu. Tesisata bağlanmaları zordu. Üstelik zaman içinde paslanarak, içinden akan suyun kirlenmesine sebep olarak sağlığı tehdit ediyorlardı. Bunun yerine kullanılmaya başlanan pimaş borular, plastik malzemeden üretilmekle beraber tesisat sırasında son derece pratik şekilde kullanılabilirler. Az daha az iş gücü ve maliyetle bağlanırlar. Paslanma yapmadıkları için sağlık açısından daha güvenilirlerdir. Buna karşın sık sık tıkanma problemleriyle kullanıcıları rahatsız ederler. Atık su borularında tıkanmalar, kimi zaman kullanılan kalitesiz malzemeler ya da işçilik hataları nedeniyle oluşabilir. Çoğunlukla ise kullanıcı hatalarına bağlı olarak oluşurlar. Atık su giderlerine atılan katı atıklar, atık su borularındaki tıkanmaların başlıca sebepleridir. Modern yöntemler ile atık su borularındaki tıkanmalar kolaylıkla açılabilmelerine rağmen kullanıcılar için sağlıksız ve konforsuz bir ortam oluştururlar. Bu yüzden, ileride problem yaşamamaları için kullanıcıların alabilecekleri bazı tedbirler vardır;

  • Klozetlere atılan katı atıklar sık yaşanan tıkanma problemlerinin sebebidir. Özellikle tuvalet kağıtlarının fazla ve gereksiz kullanımlarıyla klozete atılmaları, ilerleyen zamanda tıkanmalara sebep olur. Tuvalet kağıtları ya da diğer katı atıklar sifonu çektikten sonra yok olmuş gibi görünürler ama aslında tam olara yok olmuyorlar. Atıklar, atık su giderleri boyunca ilerlerken, tesisatın belli bölümlerinde takılmalara uğrayabilirler. Atıklar buralarda birikmeye başladıklarında, zaman içinde suyun ilerlemesini engellerler.
  • Atık su borularında tıkanma sebepleri, sorusu sık sık mutfak lavabolarını da işaret eder. Kullanıcılar lavaboda bulaşık yıkadıkları sırada, eğer katı yemek artıklarını çöpe boşaltmamışlarsa, atıklar gider ağzından geçerek gider borusunun belli bölgelerinde birikmeye başlarlar. Bu birikim zaman içinde tıkanmalara sebep olur.
  • Özellikle banyo giderlerinin ağzındaki ızgara dökülen saç ve kılların gider borusuna kaçmasını engeller. Ancak bu ızgara düzenli olarak temizlenmediğinde, takılan saç ve kıllar topaklar halinde gider borusuna karışabilirler. Zaman içinde tıkanmalara sebep olurlar.

Tesisat uzmanları, atık su borularında tıkanma sebepleri, diye sorduklarında, yukarıda sayılan tıkanma sebeplerinin engellenmesine özen gösterildiğinde, kullanıcıların su tesisatlarını sağlıklı şekilde kullanabileceklerini açıklamaktadırlar.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ