Akustik Su Kaçağı Bulma Cihazı,Su Kaçağı Bulma Cihazı - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Akustik Su Kaçağı Bulma Cihazı 23 Mart 2016

Akustik Su Kaçağı Bulma Cihazı

Su kaçağı bulma cihazı için kullanılan iki ayrı cihaz vardır. Bu cihazlardan biri ve en popüleri akustik olarak geçer. Bu bir sızıntı detektörüdür. Yıllarca süren gerekli araştırma ve geliştirmelerle bu cihaz noktasal olarak sızıntının yerini tespit eder. Kullanımı kolay olan bu akustik detektörlere her türlü sızıntıyı bulmak için güvenebilirsiniz. Patlamış, kaçak yapan borularındaki su sızıntılarının yerini bu tarz cihazlar ile güvenilir şekilde tespit edebilirsiniz. Kaçak bulma süresi cihazdan cihaza değişiklik gösterir.

Kanalizasyon gibi ağır ve zor iş alanlarında ve pis su taşıyan büyük borularda işe yaramaz fakat banyo, mutfak, tuvalet gibi alanlarda sızındı bulma konusunda çok işe yarar. Beton içerisindeki temiz su borularından sızan su çok az, algılanması zor bir titreşim yayar ve su kaçağı bulma cihazı bu titreşen ekoyu yakalar ve kullanacağınız kulaklığa iletir. Bu yüzden bu cihazın adı akustiktir. Ses titreşimlerini yakalayarak tesisatçılara büyük yardım sağlar. Cihaz genelde kulaklık, şarj aleti, kullanma kılavuzu, duvar aparatı gibi malzemeler içerir. Bunlar kullanımı anlamak ve cihazı kullanmak için gereklidir. Bu cihaz paket şeklinde veya bir çanta içerisinde satışa uygun fiyatlarla sunulur. Son zamanlarda cihazların geliştirildiği gibi tabii ki sunum ve içeriğinde de değişiklikler yapılır oldu. Bu değişiklerden bazıları çanta içinde sunulan cihazın çantasının su geçirmez olma özelliğidir.

Su Kaçağı Bulma Cihazı

Su Kaçağı Bulma Cihazı ve İşlevi

Su kaçağı bulma cihazı duvar içerisindeki borularda herhangi bir kaçak olursa ya da kaçak olduğu düşünülüyorsa sıvı olan sızıntılarının yerini belirler. Metal veya plastik borularda kullanımı daha kolay ve çözüme ulaşmak olduğundan daha kısa sürer. Cihazın kulaklıkları çok hassastır ve dış ortam sesini filtre eder yani dış ortamdaki sesten etkilenmeden hassas bir şekilde dinleme yapılır. Ayrıca cihazın bir diğer özelliği de çok düşük frekanstaki sesi size iletirken sesin titreşimlerini binlerce kez arttırıp kolayca duymanızı ve borudaki kaçağın yerini noktasal olarak bulmanıza yardımcı olur. Beton boru çeşit çeşit boru tiplerinde çok zayıf frekanslar olur.

Bu tarz algılanması zor durumlarda bile sızıntının yerini tespit edebilme özelliğinden yararlanılabilir. İstediğiniz gibi sesin şiddetini azaltabilir ve arttırabilirsiniz bunun için cihaz üzerinde ayar düğmesi bulunmalıdır. Kulaklık kalitesi o kadar iyi ayarlanmıştır ki kulaklıktan gelen hiçbir ses kulağınıza zarar vermez. Su kaçağı bulma cihazı ayarlarında cihazın ses frekansı arttırıldığında bazen beton borulardaki sızıntıyı bile tespit edebilirsiniz hatta borudan geçen suyun hız şiddetini bile ölçebilirisiniz. Beton, tavan, zemin, fayans, kalebodur, duvar vb. her türlü kullanım alanında ve her türlü yüzeyde rahatlıkla, kullanışlı şekilde ve kolayca kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey cihazı şarj etmek ve cihazın şarjı yüzde yüz bin seviyesinde uzun sürmektedir. Beş saat şarj edilen cihazın şarjı elli saate kadar dayanmaktadır. Cihazın şarjında kullanılan piller tekrar şarj edilen kaliteli piller ile kullanıma sunulur. Ve piller yüzlerce defa şarj edilen niteliktedir. Bu da kullanıcıyı pil masrafından alıkoyar.

Türkiye’de en yaygın yöntem su kaçağı bulma cihazı ile yani ses ile akustik dinleme yöntemidir. Sıhhi su tesisatçıları ve kalorifer tesisatçılarının işleri için yaygın olarak kullanılan cihaz çeşididir. Kullanım alanı sınırlıdır fakat ihtiyaca cevap olarak doğan bu cihaz kısa sürede sorun çözümü için kullanılan en uygun yöntemdir. Hasar görmüş bölgeyi elinizle koymuş gibi kolayca bulursunuz yani su kaçağı olduğunu hissettiğiniz, anladığınız veya gördüğünüz anda paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Teknoloji her alanda olduğu gibi su sızıntılarını bulmak için üretilen çeşitli cihazlarla yanınızdadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ